Info: +421 949 130 555

faq

Je rekuperácia nevyhnutná?

Obytné domy sú stále vzduchotesnejšie. V domoch trávime priemerne 70 % času. Pre zachovanie zdravej klímy domu bez alergénov je riadené vetranie s rekuperáciou pri súčasných trendoch výstavby viac menej nevyhnutnosť. Zdravá klíma v dome si vyžaduje pravidelné nárazové vetranie 5 až 10min. každú hodinu. Počas spánku je pravidelné vetranie prakticky nerealizovateľné. Najmä v zimných obdobiach má vetranie veľký vplyv na plytvanie energiami.

Môžem si svojpomocne inštalovať rekuperáciu?

Montáž je možná aj svojpomocne. Pri snahe ušetriť sa dá veľa vecí pokaziť čo následne má veľký vplyv na správne fungovanie vetrania. Pre správnu funkciu celého systému je nutné zveriť montáž odborníkom. Iba odborná firma dokáže zaregulovať celý systém pre dokonalé vetranie pomocou špeciálneho prístroja anemometra.

Je rekuperácia hlučná?

Pri správnom návrhu a pri použití vhodných komponentov je v bežnej prevádzke prakticky nepočuteľná. Práve naopak, Vám pomáha znížiť hlučnosť od ulice.

Aká je návratnosť?

Návratnosť kvalitného systému je hlavne v benefitoch, ako sú vždy čistý vzduch bez alergénov a prachov, udržanie správnej vlhkosti a úspora tepelnej energie je na nezaplatenie.

Dokáže rekuperácia odfiltrovať peli z vonkajšieho prostredia?

Áno pri použití peľových filtrov F7 jednotka účinne zbavuje znečistený vonkajší vzduch od peľových častíc a alergénov. Najmä v jarnom období je rekuperácia výborný pomocník pre alergikov. Navyše účinne odvetráva škodlivé chemické látky, ktoré sú obsiahnuté v nábytku, kobercoch, plávajúcej podlahy....

Môžem otvárať okná?

Samozrejme môžete, funkcia vetrania nebude narušená.

Nevzniká prievan

Toto je jeden z mýtov o rekuperácii, prievan nevzniká pretože čerstvý vzduch je privádzaný iba v obmedzenom množstve, ktoré postačuje potrebe vetrania bytu (w  0,1 m/s) –teda odlišné ako pri vetraní oknami.

Môžem mať v dome s rekuperáciou krb alebo kachľovú pec?

Samozrejme, rekuperačné jednotky počítajú s touto variantov a vedia prispôsobiť režim vetrania. Nutné je ale riešiť prívod vzduchu na spaľovanie z exteriéru, pretože prívod vzduchu z interiéru spaľuje kyslík z miestnosti.

Dá sa namontovať rekuperácia aj do bytu, alebo staršieho domu?

Áno. U bytov alebo už postavených domov s vhodnou dispozíciou je možné viesť rozvody vzduchu napríklad v zníženom sádrokartónovom podhľade na chodbe a následne pomocou fúkacej dýzy distribuovať vzduch do izieb. Taktiež sa dá rekuperačná jednotka zabudovať do kuchynskej linky. Ďalšou možnosťou je použitie lokálnej rekuperácie. Vždy existuje varianta na montáž.

Môžem vypínať rekuperáciu?

Krátkodobé alebo dlhodobé vypnutie sa neodporúča. Počas dovolenky treba nechať bežať jednotku na minimálny výkon, Váš dom potrebuje dýchať neustále. Pri minimálnom stupni vetrania jednotka spotrebováva iba 9w el. energie čo sa rovná jednej LED žiarovke.

Akú spotrebu elektrickej energie má vetrací systém s rekuperáciou, koľko ušetrím oproti klasickému vetraniu?

Jednotky majú v bežnej prevádzke spotrebu 23W. To pri celoročnej prevádzke zodpovedá nákladom na elektrickú energiu vo výške približne 50€/rok. Hodnota usporenej tepelnej energie je cca 40%. Rekuperácia znamená opätovné prinavrátenie tepelnej energie opäť do domu, účinnosť môže byť až 90 %.